NA TROPIE PRZYGODY - rodzinne podróże Mieszczuchów
NA TROPIE PRZYGODY - rodzinne podróże Mieszczuchów

Butrint

2014

Butrint (Park Narodowy Butrint) to ruiny starożytnej osady Ilyrijskiej, która z biegiem historii przechodziła w różne ręce: greckie, rzymskie, bizantyjskie czy weneckie (co widać). Ukryty w pięknej, bujnej zieleni i położony nad jeziorem o tej samej nazwie kompleks został, w 1992 roku, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nie byliśmy pewni czy naszym dzieciom spodoba się taka wycieczka, ale trochę otuchy dodawał fakt, że w czarnogórskim Starim Barze (ruiny średniowiecznego miasta) bawili się znakomicie. I tym razem zabawa okazała się przednia. :-)
W takich miejscach jest mnóstwo magii, a zapach historii przesycony emocjami dawnych wydarzeń jest zniewalający. Może dlatego tak bardzo je lubimy :-)

Wstęp do osady (w 2014 roku) kosztuje 700 Lek (500 Lek jeśli wchodzicie po 17:00). Obejście kompleksu zajęło nam około 2 godzin. Ze wzgórza, na którym stoi XIV wieczny zamek/twierdza wenecka można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Oszałamiający!

W piwnicach twierdzy ukryło się niewielkie muzeum z ciekawymi eksponatami głównie z czasów rzymskich. Właściwie to było już zamknięte, kiedy tam dotarliśmy - muzeum czynne jest krócej niż Park. Najwyraźniej jednak wzbudziliśmy litość w strażniku obiektu, bo postanowił otworzyć muzeum specjalnie dla nas :-)

Z Butrintu, jadąc w stronę granicy z Grecją, można dostać się na drugi brzeg kanału Vivarit niesamowitą ręczną przeprawą "tratwową" ;-) To właśnie tam - od Xarrë aż po grecką granicę, rozciągają się bajeczne przyrodniczo-widokowe tereny. Bez wątpienia warto w tamtej okolicy powłóczyć się po dróżkach i drogach (głównie szutrowych) - nawet za cenę przebitej opony...

Właśnie taka Albania zostanie na długo w naszej pamięci!

 

 

Zobacz także:

Komentarze

Wpisz kod
* Pola obowiązkowe
Brak wpisów.

WITAJ!!!

Piszą o nas! A w zasadzie sami piszemy o sobie ;-)  Najnowszy numer Magazynu Miłośników Subaru "Plejady" - strona 32 :-)

 

Zapraszamy do lektury :-)

 


 

Instagram

Poleć tę stronę na:

Najczęściej czytane: